Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Opera Libuše měla původně sloužit k oslavě korunovace rakouského císaře, ale nakonec byla uvedena roku 1881 při historickém otevření Národního divadla. Smetanovo velkolepé dílo podle libreta Josefa Wenziga, jež do češtiny přebásnil Ervín Špindler, je od té doby neodmyslitelně spjato s významnými českými událostmi a inscenačně již téměř srostlo s jevištěm Národního divadla. Nově dílo adaptoval režisér ND Jan Burian ve spolupráci s hudebním ředitelem Jaroslavem Kyzlinkem.

Ústřední postavou příběhu je legendární kněžna Libuše, která má rozsoudit spor mezi bratry Chrudošem a Šťáhlavem o otcovo dědictví. Když určí, že si mají bohatství rozdělit rovným dílem, Chrudoš se rozhněvá a žádá ostatní velmože, aby na trůn opět dosadili muže. Přestože to Libuši zarmoutí, na požadavek přistoupí a vyšle posly za svým milým Přemyslem ze Stadic; ten žádost překvapeně přijímá a přijíždí za kněžnou na Vyšehrad. Mezitím se ukáže, že za neshodou bratrů stála ve skutečnosti žena – mladá Krasava, která vyprovokovala Chrudoše tím, že předstírala lásku k Šťáhlavovi. Poté, co se jí podaří oba usmířit, vyzve nový kníže Přemysl Chrudoše, aby se kněžně omluvil za své chování, a ten tak učiní. Na následující slavnosti má Libuše vizi slavné budoucnosti českého národa...

Narativní linka je přizpůsobena oslavně-mytickému charakteru díla, a tak do popředí vystupují jednotlivé živé obrazy s velikým estetickým dosahem. Každé divadelní ztvárnění Libuše patří v operním světě k nejtěžším inscenačním úkolům, a vzhledem k jejímu národnímu étosu je navíc skoro nemožné uvádět ji v zahraničí. Burianova adaptace však umně těží právě z těchto aspektů: nesnaží se Libuši zasadit do jakési kvazi-moderního rámce, ale naopak nechává jednak plně vystoupit její hudebnost inspirovanou wágnerovskou monumentálností, jednak působit kouzlo dávných časů, které zde promlouvají se specifickým českým patosem. Představení je tedy výrazně symbolické, čemuž napomáhá i ohromný obrazový rám na pozadí scény; děj jako by určoval spíše orchestr, zatímco jeviště se stává prostorem pro vizuálně působivé zpodobení i pěveckou evokaci mytických počátků a alegorii slovanské duše. Opera je určena nejen těm, kteří se rádi vracejí k úsvitům českých dějin, ale i všem milovníkům klasické hudby, kteří chtějí poznat jedinečný klenot české kultury.

Opera o třech dějstvích je nastudována v českém jazyce s anglickými a českými titulky. Působí Orchestr a Sbor ND, Kühnův smíšený sbor a Vysokoškolský umělecký soubor UK.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních