Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Je tomu 100 let od historické premiéry Prokofjevovy surrealistické opery, těšící se ve světě veliké oblibě, třebaže českému diváku byla naposledy představena v roce 1963. Proslulý ruský skladatel ji vytvořil pro americkou operní scénu, ovšem s francouzským libretem, jehož je sám autorem a pro něž se inspiroval u stejnojmenné pohádky dramatika Carla Gozziho. Současná adaptace v režii známého choreografa a mima Radima Vizváryho rozvíjí hravost a výrazovou rozmanitost předlohy.

Hlavním hrdinou je princ z fiktivního království, kterého sužuje hluboká melancholie a hypochondrie. Otec i jeho poradce se prince marně snaží rozesmát, netušíce, že ho má ve svých čarovných spárech temná Fata Morgana, spojená se zrádným královým ministrem Leandrem a jeho milenkou Clarice. Král povolává šaška Truffaldina, jenž prince rozesměje tím, že zesměšní Fatu Morgánu; ta se však rozhněvá a prokleje prince posedlostí po třech pomerančích, které jsou v držení hrozivé kuchařky v daleké zemi za pouští. Princ a Truffaldino se vydávají na nebezpečnou cestu, kuchařku se jim podaří přelstít a s velikými pomeranči se vracejí napříč strašlivou pouští domů. Princ vyčerpáním usne a Truffaldino, trápen žízní, se rozhodne nakrojit jeden z pomerančů, z něhož však vyleze neznámá princezna. Když ale dívka zemře žízní, opakuje se totéž u druhého pomeranče, až nakonec šokovaný Truffaldino uprchne. Probuzený princ dostane chuť na třetí pomeranč a z toho se vynoří překrásná princezna Ninetka…

Prokofjevovo podivuhodné dílo je možné chápat jako dadaistickou hru i jako satiru určitých divadelních manýr a tendencí; hudebně se v něm splétají vzletné melodie s dramaticky vypjatými pasážemi i hlubokými meditacemi. Vizváryho inscenace přináší úžasnou vizuální barvitost a již tak neobyčejně pohyblivou operu prokládá akrobatickými a pantomimickými výstupy, které podtrhují její avantgardní ráz. Svěžest Vizváryho interpretace se osvědčuje nejen akcí, vybočující nad rámec operního standardu, ale též povedeným kontrastem nefalšovaného humoru a místy velice ponuré atmosféry, jakož i spojením osobitého děje a jevištní výstřednosti. Nejenže vás Tři pomeranče příjemně udiví a od srdce pobaví, ale mnohotvárná Prokofjevova hudba ve vás také probudí zvláštní touhu, kterou dokáže navodit jen veliké umění.

Opera o čtyřech dějstvích je nastudována ve francouzském originále s českými a anglickými titulky. Provází Sbor a Orchestr ND, spoluúčinkuje Losers Cirque Company.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních