Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Snad žádné baletní dílo se nedočkalo tolika adaptací jako opus magnum Petra Iljiče Čajkovského, zkomponované na libreto V. P. Begičeva. Díky osobnosti Václava Reisingera, jenž se stal jeho prvním choreografem na premiéře v Moskvě roku 1877, zůstává jistým způsobem propojeno i s českým kulturním étosem. Současná inscenace Filipa Berankiewicze pro jeviště Národního divadla vychází z pojetí slavného choreografa Johna Cranka.

Princ Siegfried slaví osmnácté narozeniny a matka na něho naléhá, aby se konečně oženil. Když vzápětí vyrazí s přáteli na lov, spatří u lesního jezera skupinu labutí, které se promění v krásné dívky; proklel je kdysi čaroděj Rudovous, protože mu dívka jménem Odetta odmítla patřit. Siegfried se do Odetty zamiluje a přísahá jí věčnou lásku, jež by mohla zlomit její prokletí. Svou přísahu ale nechtěně nedodrží, neboť ho Rudovous krutě přelstí: na zámecký ples, na němž si má princ vybrat nevěstu, přichází jako neznámý host s krásnou dcerou, která vypadá přesně jako Odetta. Princ, jenž nevěsty dosud odmítal, přivine láskou k dívce, jíž je ve skutečnosti Rudovousova dcera Odilie. Jakmile pozná svou chybu, okamžitě se vydá za zdrcenou Odettou, ale i tentokrát je mu černokněžník v patách…

Crankova verze se z úcty k originálu navrací k tradici klasického romantického baletu, kladoucího na tanečníky značné technické nároky. Po velkých Kyliánových či Zuskových choreografiích se nicméně znovu potvrzuje vysoká – a jeden by byl v pokušení říci nedostižná – úroveň baletních sólistů Národního divadla. Představení snoubí velkolepé exhibiční party manifestující pohybové možnosti, nad nimiž zůstává rozum stát, s čarokrásně jemnými momenty, jako je precizně synchronizovaný balet čtyřiadvaceti labutí; v atmosféře tragické osudovosti jako by vše kulminovalo do temně uhrančivého tance černokněžníka, podtrženého jednou z nejkrásnějších a současně nejdramatičtějších skladeb všech dob – Čajkovského Finale. Do kouzelného jezerního světa jste přeneseni bezmála filmovou scénickou výpravou, akcentující především silné intimní okamžiky, jež patří ke klenotům světového baletu.

Působí sólisté a sbor Baletu ND, studentky Taneční konzervatoře a děti z Baletní přípravky ND. Provází Orchestr ND.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních