Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Nová scéna Národního divadla

Hlavní popis

Tramvestie Petra Wajsara není výjimečná jen svou experimentální formou, ale i vybranou předlohou: inspiruje se totiž stejnojmennou básnickou sbírkou Pavla Novotného, která vznikla na základě konverzací jeho přátel, jež byly nahrávány mezi lety 2006 a 2016 v tramvaji na trase Liberec – Jablonec nad Nisou. Wajsarova opera inscenovaná pro jeviště Nové scény je novátorským počinem navazujícím na ambici Národního divadla uvádět současnou hudbu a netradiční koncepce.

Příběh byste zde hledali marně: podle skladatelových vlastních slov nejde o epické téma, nýbrž o běžné lidské starosti, z nichž – jako v reálném životě – zaznamenáváme pouze fragmenty, a tak nám uniká jejich podstata. Cestující volně rozprávějí a popisují ubíhající krajinu, přičemž se z těchto banálních komentářů rodí zvláštní poetika plná reminiscencí a zajímavého myšlenkového proudění. Řeč se vynořuje – jak toho chtěl docílit básník Pavel Novotný – ve své syrové podobě, aniž by spěla k nějakým hotovým významům: je pouze výrazem aktuálních situací a její nekontrolovatelné plynutí obráží neustálé vnitřní dění jakož i dění okolního světa.

Wajsar literární předloze vtiskl podobně fragmentární orchestrální podobu, a tak večer rozeznívají prvky současné vážné hudby i jazzové avantgardy. Dva zpěváci (Jiří Sulženko – bas, Dušan Růžička – baryton) a dvě zpěvačky (Lenka Šmídová – mezzosoprán, Jana Horáková – soprán), ztvárňující různé typy cestujících, odpovídají na velice náročné požadavky, které na ně kompozice klade: jednou s horečnou rychlostí opakují své verše v rytmu divokých hudebních smyček, jindy je rozsekávají na jednotlivá slova, a dokonce slabiky jako v odpověď naléhavým disonancím; časté jsou též složité kontrapunktní party. Přitom ale nechybí ani ucelené projevy podobné klasickým ariím, stejně jako souvislejší instrumentální výstupy, které vás místy vybízejí až k tanci. Tramvestie je uměleckou syntézou v nejlepším slova smyslu: kombinuje originální námět, autentické audio nahrávky a velkoplátnové promítání s hravými, neotřelými a současně působivými hudebními tvary.

Opera je nastudována v českém jazyce s anglickými a českými titulky. Provází Orchestr Státní opery.

Kam se dostavit:

Nová scéna Národního divadla Národní 1393/4 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních