Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Tragická pohádka podle libreta Jaroslava Kvapila jako by skrze spojení krásy, melancholie a strašidelnosti vystoupila ze světa Erbenových balad. Vyjadřuje romantický cit k přírodě stejně jako jistou nostalgii po bájných časech, nezakalených lidskou povrchností a zvůlí. V režii Jiřího Heřmana citlivě ožívá lyrismus opery, který vizuálně podtrhují tanečnice baletního souboru Národního divadla.

Vodníkova dcera Rusalka tesklivě touží mít lidskou duši, aby mohla být s princem, do něhož se zamilovala. Navzdory vodníkovým varováním vyhledá ježibabu, která ji obdaří lidskou duší, ale jen za tu cenu, že ztratí hlas a již se nebude moci vrátit mezi ostatní lesní víly. Vzápětí Rusalka získává princovu přízeň a následuje ho na zámek, jehož obyvatelé jí však pro její podivnou krásu a mlčenlivost nedůvěřují. Sám princ, neschopen číst její pocity, zahoří touhou po neznámé a smyslné kněžně, která navštívila zámek, a Rusalčinu lásku odmítne. Vtom se zjeví vodník, svědčící krutému zavrhnutí, a prince prokleje. Nešťastná Rusalka hledá jedinou spásu znovu u ježibaby a prosí ji, aby mohla žít jako kdysi…

Představení uvádí a dále provází promítání atmosférických filmových scén, jehož iluzívnost působí, že mnohdy ani nevíte, které postavy tančí na plátně a které již zpoza plátna s baletní lehkostí záhadně vyplouvají. Skvělý kostýmní cit dokládají étericky prosté šaty víl-baletek, majestátní zjev vodníkův i děsivá atmosféra kolem ježibaby a jejích černě oděných nohsledů. Dramaticky nejpůsobivější je postava Rusalky, jejíž původní nevinnost a nádheru stravuje stín lidského světa, který se stále dravěji dere do popředí a nebere ohledy na tajemství čarovného království. Půvab Heřmanovy inscenace, která dává přednost klasičnosti před novátorstvím, tkví především v tom, že jako estetický celek před vámi nechává vyvstat celou paletu motivů probouzejících vzpomínku na dětství, které pohádkovou říši prožívalo jako tu nejživější skutečnost. Hudebně podmanivým ztvárněním těchto pocitů je pak Dvořákova skladba Měsíčku na nebi hlubokém.

Opera o třech dějstvích je nastudována v původním českém jazyce s anglickými a německými titulky. Provází Sbor a Orchestr ND, Balet Opery ND.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních