Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Třebaže od historické premiéry Verdiho opery La traviata, napsané na motivy Dumasova románu Dáma s kaméliemi, uplynulo více než 150 let, její nadčasová výpověď nás nepřestává oslovovat ani dnes. Kdo je na pochybách, má nyní šanci nechat se přesvědčit sugestivní inscenací v prostorách Národního divadla pod režijní taktovkou Jany Kališové.

Protagonistkou příběhu je pařížská kurtizána Violetta Valéry, kterou prohlubující se nemoc vytrhuje ze společenských radovánek do zádumčivých nálad. Když jí Alfredo Germont na jednom z jejích večírků vyzná upřímnou lásku, Violetta kolísá mezi opětováním lásky a příklonem k starému způsobu života; nakonec však milostný cit přizná a společně přesídlí na venkov. Zde ji za Alfredovy nepřítomnosti navštíví jeho otec Giorgio, jenž přichází s krutou žádostí: prosí Violettu, aby Alfreda opustila, protože jedině tak se jeho dcera bude moci šťastně provdat. Violetta se musí vyrovnat se svou nechvalnou pověstí a učinit osudové rozhodnutí…

Postavu Violetty, snoubící vznešenou krásu s tragickou odevzdaností a symbolizující vzdor vůči mravním předsudkům doby, není snadné adekvátně ztvárnit – o to působivější je brilantní výkon sopranistky Marie Fajtové, bez nadsázky dominující celému představení. Její překrásně jemný, hravý hlas doplňuje Orchestr Národního divadla pod vedením Jaroslava Kyzlinka. Vedle čarovně podmanivé scény, vytvořené s věrností duchu předlohy, vás jistě neméně vtáhne tanečně-baletní složka, dokreslující již tak výborné dramaticko-pěvecké provedení. Od La traviaty nesmíte očekávat idealistické vyznění blízké jiným operám; smíte však doufat, že vás klasické romantické dílo hluboce lidsky zasáhne.

Opera je o třech dějstvích, nastudována v původním italském znění s českými a anglickými titulky.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních