Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy odpoledne
Kde? Stavovské divadlo

Hlavní popis

Tanec jako tělesný výraz snoubící protiklady; jako vášnivá snaha o usmíření nekonečného spektra emocí tady a teď. I tak lze opsat atmosféru Zuskovy baletní inscenace, která spatřila světlo jeviště poprvé roku 2007 – tehdy v Národním divadle, nyní v komornějším prostředí Stavovského divadla.

Představení je volně pojato jako vyjádření rozmanitých podob hrdinství, a to v kontextu skladeb tří velkých evropských bardů: Karla Kryla, Jacquese Brela a Vladimira Vysockého. Kryl i Vysocký měli živou zkušenost s totalitním režimem a tato často útrpná existence se bytostně promítla do jejich textů, ač u každého jinak: zatímco u českého hudebníka je vzdor výrazněji provázen melancholickým nádechem a mnohdy se přelévá do „milostných protestsongů“, chraplák ruského písničkáře je zemitější a slova bojovnější. Přestože Brel nevychází z téže zkušenosti, nejsou jeho texty o nic méně drásavé. Nalézáme u něho romanci stejně jako satiru, ale tím ústředním motivem jeho díla je smrt: vědomí smrti, neustále přítomné na horizontu, nabývá podoby básnické nostalgie, která propůjčuje Brelovým slovům takovou schopnost evokace.

Samotný balet je bravurně zvládnutý, rozmanitý a úžasně komunikující s hudbou, která nebyla vytvořena pro jevištní performanci, nicméně v Zuskově provedení pozvedá tanec na novou úroveň. Konstantou děje je baletní mistr, který ztvárňuje barda procházejícího všemi zhudebněnými příběhy, a bílá kytara symbolizující podivuhodnou sílu umělce. Scéna je minimalistická, v první půli představení se na černém pozadí tyčí jen vysoký světlý stůl, na němž probíhají některá taneční sóla. Ačkoli žádný jednotlivý part nezaniká ve stínu ostatních, zejména tři znázorňují dokonalou symbiózu hudby a tance: Vysockého Hon na vlky nalézá odezvu v horečnosti a nespoutanosti divokého mužského tance, zpodobení Krylovy Ukolébavky je výrazem tiché beznaděje, ale i otcovské lásky, a nejsmutnější i nejkrásnější duet má předlohu v Brelově písni Neopouštěj mě. Sólo pro tři v sobě nese elegický, téměř tragický rozměr, z něhož k vám vystupuje zřetelná výzva: nepolevovat ve snaze o naplněný, pravdivý život a bojovat proti křivení lidských ideálů…

Vystupují sólisté a sbor Baletu Národního divadla.

Kam se dostavit:

Stavovské divadlo Železná Praha 1 – Staré Město 110 00

Zkušenosti ostatních