Kontakt
Oblíbené

Pro ceny a dostupnost tohoto představení nás kontaktujte na info@avantgarde-prague.cz

Základní informace

Doba trvání
Kdy navečer
Kde? Národní divadlo

Hlavní popis

Pucciniho Bohéma, inspirovaná románem Henriho Murgera z poloviny 19. století, patří k operám, které si navzdory pochybnostem kritiků rychle získaly ohlas u širokého obecenstva. Dílo se totiž vyznačuje dramatickou jednoduchostí, plynulostí a mimořádným citovým nábojem. Režisér Ondřej Havelka se rozhodl tyto vlastnosti respektovat, zasadil příběh do původního dobového rámce a povedlo se mu vytvořit svěží představení v klasickém stylu.

Ocitáme se v Paříži 19. století. V chladném sklepení zde žijí dva umělci, poeta Rudolfo a malíř Marcello, kteří přikládají do ohně i vlastními výtvory. Když je jejich přátelé Collin a Shaunard pozvou na večeři do oblíbené kavárny, Rudolf se ještě chvíli v bytě zdrží a tehdy přichází mladičká Mimi, která prosí o zapůjčení zápalek. Oba se do sebe okamžitě zamilují a vzápětí už ji Rudolf přivádí mezi své přátele, kteří něžnou dívku s rozverným humorem přijímají. Marcello je však zneklidněn, protože se v kavárně objeví jeho milovaná Musetta v doprovodu jistého bohatého pána; protože ale přátelé zapomněli peníze ve sklepení a veselá Musetta – stále přitahována k Marcellovi – večeři zaplatí, radování může pokračovat. Tedy alespoň do chvíle, než vyjde najevo, že Mimi je smrtelně nemocná…

Přestože dějově se opera nese v komornějším duchu, jako by byla takřka vyvázaná z času, získává v Havelkově inscenaci velkorysé scénické ztvárnění upomínající na estetiku belle époque ve znamení bohémských kaváren i zlatistých bulvárů. Obojí vytváří působivou harmonii, která se obejde bez pompézních dramatických gest. Zvolna vás vábí atmosféra večerního města zalitého bronzovým slunečním příkrovem s nádechem zasněného úsměvu a vzpomínky na odváté časy. A z tohoto prostoru, protkaného velkými uměleckými vizemi, vystupuje velice lidský, neobyčejně obyčejný příběh dvou básnických duší, které se odvracejí jedna od druhé ze strachu z blízké smrti a závěrem se k sobě navracejí, aby předčasnému konci čelily společně. Žádný verš není v této opeře zbytečný, žádné gesto či pohyb netrpí strnulostí a navzdory své tragičnosti není snad žádné jiné dovršení tak přirozené jako v Bohémě.

Opera o čtyřech dějstvích je nastudována v původní italštině s českými a anglickými titulky. Působí Sbor a Orchestr ND.

Kam se dostavit:

Národní divadlo Národní 223/2 Praha 1 – Nové Město 110 00

Zkušenosti ostatních