České vánoční tradice

Od adventu ke štědrovečerní večeři

České Vánoce jsou svátky rodinné pohody a dětských radostí. Kouzelná atmosféra Vánoc přímo vybízí ke shledání s nejbližšími přáteli, naplňování dětských tužeb a přání i dodržování tradičních rituálů. V období kolem Vánoc je jich dodržuje opravdu hodně, proto si některé z nich – od adventu až po Štědrý den – společně připomeňme.

   ©   Czech Tourism    ©   Czech Tourism

Advent

Advent je období čtyř neděl předcházejících vánočním svátkům. Je to čas dlouhého a veselého očekávání příchodu Štědrého dne. Každou neděli se zapaluje jedna svíčka na adventním věnci a nechává se dohořet až do konce.

Svatý Mikuláš

Jedním z nejvíce populárních dnů během adventu je 5. prosinec, den svatého Mikuláše. Pokud se na večer vypravíte do pražských ulic, s největší pravděpodobností potkáte svatého Mikuláše za doprovodu čerta a anděla. Ti odměňují hodné děti za jejich slušné chování ovocem a cukrovinkami, neposlušné děti od nich naopak dostanou pouze uhlí a brambory.

Vánoční kapr

Kapr pro Čechy symbolizuje Vánoce. V období kolem Vánoc jsou po celém městě rozmístěny kádě s živými kapry vylovenými z jihočeských rybníků. Výběr kapra rodiče často nechávají na svých dětech, stejně tak jako rozhodnutí, jestli ho rodina nakonec sní, či mu bude navrácena svoboda a bude vhozen zpět do rybníka nebo řeky. Do Štědrého dne však zakoupený kapr velmi často přebývá doma ve vaně :)

24. prosince

Jak probíhá 24. prosinec v České republice? Na Štědrý den se drží půst: říká se, že ti, kteří během dne drží půst, uvidí na nebi zlaté prasátko, což jim přinese štěstí! Den končí tradiční večeří v rodinném kruhu. Štědrovečerní menu tvoří smažený kapr s bramborovým salátem, tradiční koláč a cukroví. Po večeři se rodina shromážďuje u ozdobeného vánočního stromečku obklopeného dárky. Dárky v České republice nosí Ježíšek.

Několik malých rituálů pro předpovídání budoucnosti

Podle tradice je Štědrý den ideálním dnem pro věštění budoucnosti. Různé zvyky nám tak umožní poodkrýt taje toho, co si pro nás osud přichystal. 

Kapří šupiny: Pokud si dáte šupinu z kapra do své peněženky, budete mít dost peněz po celý nadcházející rok.

Jablko: Rozkrojte jablko napůl, pokud uvnitř spatříte hvězdu, znamená to, že vás tato hvězda bude chránit po celý rok.

Oříšek: Pokud se vám podaří rozbít čtyři oříšky za sebou, budou všichni v domě zdraví. 

Střevíček: Házení střevíčku přes rameno je zvyk určený pro svobodné slečny. Pokud střevíček dopadne špičkou směrem ke dveřím, znamená to, že následující rok slečna odejde z domu a vdá se.

Skořápky: Každý člen rodiny pokládá na hladinu mísy s vodou svou lodičku vytvořenou z oříškové skořápky se svíčkou. Budoucnost se předpovídá podle toho, jak lodička dopluje. Pokud lodička přepluje celou mísu, na jejího loďaře se usměje štěstí a bude žít dlouhá léta. Pokud se lodička potopí, jejího vlastníka čeká neštěstí.

Lití olova: Vezměte si lžíci tekutého olova a nalijte ji do vody. Olovo při styku se studenou vodou ztvrdne a podle tvaru, kterého nabyde, je možno předpovědět, zdali  budoucnost dané osoby bude šťastná či naopak.

PŘEJEME VÁM VESELÉ VÁNOCE !

Fotogalerie

Komentáře

nahoru