Laterna magika

Multimediální divadlo s historií

Laterna magika, představuje způsob divadla kombinující techniky filmové projekce s tradičním scénickým uměním jako jsou tanec, hudba, pantomima..., který v roce 1958 pro Světovou výstavu v Bruselu vytvořili režisér Alfréd Radok a scénograf Josef Svoboda. Název Laterna magika odkazuje na první jednoduchý promítací přístroj.

Laterna magika ©Laterna magika Laterna Magica ©Laterna magika

Základní snahou, která utváří Laternu magiku dodnes, je tedy hledání cest ke specifickému, tzv. multimediálnímu divadlu, které je schopné vyprávět příběh za použití nejrůznějších témat, médií a žánrů, ale také rozvinout původní metody, nové inscenační postupy.

Schopnosti a talent Josefa Svobody, který rád opakoval, že pouze uplatňuje běžná pravidla optiky, umožnil obohatit první představení díky četným vynálezům a posléze toho využít ve všech velkých světových divadlech (Národním divadle v Praze, Metropolitní opeře v New Yorku, Covent Garden, Grand Théâtre v Ženevě, Scala v Miláně...). Jeho poslední inovace se týkaly aditivních barev a virtuálních obrazů. Goethův Faust v režii Otomara Krejči ve Stavovském divadle (Praha 1997) je toho dobrým příkladem.

Dnes je Laterna magika dynamický soubor pod vedením uměleckého ředitele Zdeňka Prokeše a uvádí svá představení nejen na Nové scéně Národního divadla, ale i po celém světě. Uveďme představení Argonauti, které bylo v roce 2004 vytvořeno pro zahajovací program olympiády v Athénách, či Rendez-vous v choreografii Jean-Pierre Aviotta, které vzniklo v koprodukci s francouzskou La Compagnie Commun a které mělo premiéru v Avignonu. Soubor zachází se širokým spektrem prostředků, s jejichž užitím má vzhledem ke své bohaté historii pravděpodobně největší zkušenosti, takže každé představení je založeno na jiném principu spojení jeviště a obrazu.

Současný repertoár Laterny magiky se skládá z následujících inscenací: Legendy magické Prahy, Kouzelný cirkus, Vidím nevidím, Human Locomotion, Cocktail 012 – The Best of a Podivuhodné cesty Julese Verna, Malý princ a Cube.

Kontaktujete nás, pokud chcete sdělit program či rezervovat lístky na představení Laterny magiky naším prostřednictvím.

Laterna magika
Národní 4
Praha 1 – Nové Město
www.laterna.cz

Dostupnost:
Metro B – stanice „Národní třída“
Tramvaje č. 2, 9, 18, 22 – zastávka „Národní divadlo“

Fotogalerie

Mapa

Komentáře

nahoru