Černé divadlo Jiřího Srnce

První moderní černé divadlo
Cena od
500 CZK ()
Rezervovat

Soubor Jiřího Srnce představuje jedno z prvních moderních černých divadel a patří mezi nejznámější reprezentanty českého divadelnictví ve světě. Retrospektivní dětsky laděné představení Antología uvádí výběr toho nejlepšího z černého divadla a doslova „vrací magii na světová jeviště“.

Černé divadlo Jiří Srnce v Praze - soubor. © Černé divadlo Jiří Srnce Černé divadlo Jiří Srnce v Praze. © Černé divadlo Jiří Srnce

Černé divadlo má své prvopočátky v Číně, kde si lidé pomocí svíček předváděli na bílém plátně stínová představení. Moderní černé divadlo vzniklé v letech 1950 se zakládá na využívání technologických inovací, jako jsou multimédia, a na propojení tradičního divadla s baletem, pantomimou, muzikálem a cirkusovým uměním. Za „otce černého divadla“ bývá označován francouzský avantgardní umělec George Lafaille.

V tehdejším Československu se černé divadlo rozšířilo především zásluhou Jiřího Srnce. Ten se mimo jiné autorsky podílel na představeních, jež se i dnes těší velké oblibě. Příkladem může být Kouzelný cirkus Laterny magiky, který pod jeho režií dosáhl neuvěřitelných 6000 repríz.

Význam tohoto divadla ocenil i prezident České republiky, když 28. října 2011 udělil zakladateli černého divadla Jiřímu Srncovi nejvyšší státní vyznamenání – Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Černé divadlo Jiřího Srnce se od svého vzniku roku 1961 zúčastnilo 77 mezinárodních divadelních festivalů a podniklo přes 300 zahraničních turné v 68 zemích světa.

Představení Antología je retrospektivní výběr scének z více než padesátileté historie divadla. Divákům se tak dostane možnosti dohlédnout na samé počátky černého divadla. Tento jevištní projev – doposud nevídané spojení oživlých předmětů, tančících objektů, symbolů a znaků s hereckým výkonem tanečníků a mimů – strhl v roce 1962 při půlnočním představení v Royal Theatre v Edinburghu publikum k dlouhotrvajícím ovacím. Po zhlédnutí představení uvedla tehdy kritika v časopise Times, že soubor „vrací magii na světová jeviště“.

Představení je vhodné pro děti.

Černé divadlo Jiřího Srnce
Palác Savarin – Na Příkopě 10, Praha 1

Dostupnost:
Tramvaje č. 6, 8, 15 a 26 – zastávka „Náměstí Republiky“
Metro A nebo B – stanice „Můstek“ nebo metro B – stanice „Náměstí Republiky“

Termíny a ceny:
01.01.2018 – 26.12.2018

  • po, út, st, čt, pá, so, ne: 20:00

    Plné vstupné580 CZK ()
    cena za osobu
    Snížené vstupné ?500 CZK ()
    cena za osobu
Rezervovat

Objednejte si tento produkt on-line:

Fotogalerie

Video: To nejlepší z Černého divadla Jiřího Srnce


Mapa

Komentáře

Rezervovat

Objednejte si tento produkt on-line:

nahoru