Jméno největšího českého secesního malíře Alfonse Muchy není pojmem pouze v českém prostředí. Alfons Mucha strávil velkou část svého života v Paříži, a stal se tedy proslulým i v Evropě. Proto je Muchovo muzeum častým cílem zahraničních turistů, kteří si rádi odvážejí Muchovy plakáty, tak typické pro období art nouveau.

Alfons Mucha stál na uměleckém vrcholu svého života na přelomu 19. a 20. století. Velkou zásluhu na jeho pařížském úspěchu měl plakát pro herečku Sarah Bernhardtovou, který zaznamenal u Pařížanů obrovský úspěch. Mucha následně zasahoval do různých uměleckých oborů od dekorativního umění, divadelních kostýmů a dekorací, sochařství nebo ilustrace knih přes návrhy interiérů a fotografie až k realizacím, jako byla vitráž v chrámu svatého Víta v Praze, grafické podoby československých bankovek či předloha k první československé známce.

Muchovo muzeum se nachází v barokním Kaunickém paláci na Novém Městě. Právě zmíněnému Muchovu pařížskému období je věnována největší část expozice. Ucelený soubor plakátů, včetně jeho realizací pro divadlo Sarah Bernhardtové, i ukázky z pařížských skicáků jsou doplněny dekorativními předměty, plastikami i ukázkami knižní tvorby. Expozice samozřejmě nezapomíná na Muchovy realizace z následného českého období (malby, kresby) a na vztah umělce k Praze. Nasát atmosféru doby se můžete pokusit také mezi originálním nábytkem a fotografiemi Muchovy rodiny.

 Kde
Nové Město

Pokud byste rádi viděli více originálních realizací Alfonse Muchy, zajděte do Obecního domu v Praze, kde realizoval výzdobu Primátorského salonku, či do katedrály svatého Víta na Pražském hradě, kde je autorem návrhu vitráže okna v Nové arcibiskupské kapli. Sám velký Mistr je pochován na Vyšehradě.

Patrick, Avantgarde Prague
Personal tip avatar
Menu