Kontakt
Oblíbené

Pandemie Covid 19 v Praze a v České republice

Pandemie Covid 19 tvrdě zasáhla Prahu a Českou republiku jako všude v Evropě, avšak možná ještě více z hlediska poměru obyvatel země. Hranice se ale konečně znovu otevřely pro cestovní ruch ode dneška, pondělí 21. června 2021!

V každém případě pro občany Evropské Unie, ale stejně to není tak jednoduché. Země byla několikrát více či méně zcela uzavřena. Bary, restaurace, obchody a služby byly dlouho pro veřejnost uzavřeny a především hranice země byly uzavřeny pro cestovní ruch (a pro některé destinace stále zůstávají).

Zákony a vyhlášky

Omezení přijatá k boji proti šíření Covidu 19 jsou vyhláškou Ministerstva zdravotnictví České republiky podle zákona o zdravotní bezpečnosti (§ 80, odst. 1, písm. H zákona č. 258/2000).

Poslední vyhláška pochází ze 16. června 2021.

Zavádění omezení

Omezení tedy nařizuje ministr zdravotnictví, ale jejich implementace závisí především na ministru vnitra, který vydává protokoly umožňující aplikaci vyhlášky. Tady se vše komplikuje: zákony, výklad práva, vyjádření výkladu práva.

Nicméně, i když může mezi vyhláškou a její aplikací existovat nuance, celkově nemají rozpor a pravidla jsou dostatečně jasná. Co je však na tomto komplikované, je objevit místo, kde se dají nalézt dobré informace.

Na stránkách ministerstva zdravotnictví

Na stránkách ministerstva vnitra

Na speciální stránce Covid 19 vlády

Podmínky přístupu na české území

Podmínky přístupu na české území závisí na původní destinaci a jejím zbarvení.

V současné době je Francie pro Česko oranžová.

 • Zelené země pro Česko (Itálie, Německo...)

  žádné povinnosti

 • Oranžové země pro Česko (Francie, Portugalsko...)

  Vyplnit v každém případě prohlášení u českých zdravotních úřadů

  Pro všechny osoby starší 5 let, prokázat se negativním testem na covid 19, PCR méně než 72 hodin, antigenní méně než 48 hodin při vstupu na území (při nástupu na palubu, pokud cestujete letadlem)

  Výjimku ukázat tento test tvoří děti mladší 5 let, očkovaní první dávkou více jak 22 dní (14 dní pro očkované pouze jednou dávkou) po předložení certifikátu v angličtině/češtině uznávaném mezinárodními orgány, dále lidé, kteří prodělali Covid 19 (méně než 180 dní, zdravotní certifikát v angličtině/češtině)
 • Červené země pro Česko (Španělsko)

  Stejné podmínky jako pro oranžové země, ale povinnost podstoupit PCR test do 5 dnů od příjezdu na české území a povinnost karantény do obdržení výsledků
 • Země tmavě červené a černé pro Česko (Anglie, Rusko, Bosna…)

  Cestovní ruch zakázán

Opatření týkající se služeb na českém území

Existuje je jich opravdu hodně. Nebudeme vám je zde vysvětlovat, jelikož můžete vstoupit na české území jako turisté, takže je splňujete.

Spíše vám vysvětlíme, co se reálně děje: kromě nošení respirátorů FFP2, které zůstávají povinné ve vnitřních prostorách, i když je to čím dál tím méně respektované, neprobíhají žádné kontroly, takže Carpe diem.

Testovat se na Covid 19 v Praze

Samozřejmě budete pravděpodobně muset podstoupit test Covid 19, abyste mohli překročit hranice znovu v opačném směru, než jste dorazili, nebo koneckonců jakýmkoliv jiným směrem.

V Praze je samozřejmě možné absolvovat antigenní testy i PCR, ale je lepší si je rezervovat.

Seznam testovaných míst v Praze i ve středních Čechách. Tyto stránky jsou v češtině a angličtině (s javascriptem, tedy pouze na jedné stránce), kde si můžete vybrat typ testu, způsob platby (zdarma pro české pojistníky, ne pro ostatní, takže je musíte zaplatit) a zobrazení podle ceny (pro test PCR).

Zvláště doporučujeme pražskou polikliniku, kde jsou ceny velmi příznivé. Dvě místa: Mariánské náměstí před pražskou radnicí a poliklinika ulice Spálená.

Samozřejmě nám můžete zavolat nebo napsat, jestli máte jakékoliv dotazy nebo požadavky na služby, jsme vám plně k dispozici.

Dotaz mail-icon Poslat e-mailem Messenger https://www.avantgarde-prague.cz/co-je-dobre-vedet/covid-19-v-praze Kopírovat odkaz