Kontakt
Oblíbené

Praha a cyklistika: příběh zakázané lásky

Ačkoli je české hlavní město plné parků a zeleně, cyklistice se tu nedaří tak jako třeba v Berlíně nebo v Amsterdamu. Svědčí o tom i skutečnost, že starostka Prahy zavedla od 1. května 2018 zákaz jízdy na kolech v historickém centru mezi 10:00 a 17:00, údajně proto, že za nehody s chodci mohou spíše kola, nežli segwaye či auta, nerespektující pravidla silničního provozu. Přesto ale v Praze na kolo vyrazit můžete – jsou tu různé cyklostezky a pestrý výběr poznávacích projížděk.

Popularita cyklistiky stoupá

Brázdit Prahu na kole není vždy snadné. Na cyklisty tu čekají dlážděné cesty, velký počet turistů a hustá automobilová doprava. Přesto je však Česká republika zemí, kde výroba a prodej kol neustále roste, a cyklistika zde má své nezpochybnitelné místo. Rozrůstá se počet cyklostezek, zejména podél Vltavy, ale i v ulicích je cyklistů čím dál víc. Po celém Česku vznikají nové cyklistické iniciativy, například květnová výzva Do práce na kole, a místní cyklisté pomáhají vytvářet a aktualizovat online mapy cyklistických tras, které najdete například tady nebo tady.

Češi berou kolo spíš jako sport než jako městský dopravní prostředek, a proto s oblibou vyrážejí na cyklovýlety do přírody za Prahu.

Z Prahy se totiž dá na kole dojet opravdu daleko

Česká republika je jakožto členský stát Evropské unie protkaná evropskými cyklotrasami. Díky této vynikající infrastruktuře se po kvalitních a pohodlných cyklostezkách můžete snadno dopravit i do velmi vzdálených měst. Prahou procházejí evropské cyklotrasy EuroVelo č. 4 (mezi ukrajinským Kyjevem a francouzským Roscoffem), EuroVelo č. 7 (mezi norským Nordkapem a maltskou Valettou) a EuroVelo č. 9 (mezi polským Gdaňskem a chorvatským přístavem Pula).

Ale žádné strachy, nemusíte se hned vydávat daleko za Prahu. Spoustu příležitostí k nenáročným poznávacím projížďkám na vás čeká přímo ve stověžatém městě.

Prahou na kole: nechte se po městě provést

Vzhledem k výše zmíněným komplikacím se hodí vyrazit na projížďku na kole s průvodcem, který vám Prahu ukáže ze zcela nové perspektivy.

Projížďka na kole historickým centrem Prahy

Tato projížďka vás provede okolo významných pražských památek za pouhé dvě a půl hodiny. Uvidíte Obecní dům, impozantní Národní divadlo, architektonicky unikátní Tančící dům, Rudolfinum a mnoho dalšího. A hlavně je to příležitost, jak poznat Prahu nevšedním způsobem a trochu se potrénovat, než na kole začnete stoupat směrem k Pražskému hradu. Po takovém výšlapu, jako by i pivo chutnalo jinak... Ale pozor, v České republice je nulová tolerance alkoholu při řízení! Projížďka končí chlazeným nápojem na ostrově Kampa, což je oáza klidu jen pár kroků od Lennonovy zdi pokryté graffiti. Do Prahy právě přicházejí krásné prosluněné dny, takže neváhejte a šlápněte s námi do pedálů!

Na elektrokole za opravdovou tváří Prahy

Stejně jako v mnoha jiných městech můžete i v Praze využít elektrokola, což je skvělý způsob, jak si při objevování města trochu zasportovat, a přitom se vůbec neunavit. Tato projížďka je dlouhá 21 km a je vhodná všechny – sportovce i nesportovce, děti, rodiče i prarodiče. Díky elektrokolům se s průvodcem budete moci vydat i na místa, o kterých krom Pražanů ví jen málokdo. Prohlédnete si nefunkční stadion patřící k největším na světě, uvidíte opuštěný bazén a centrum současného umění MeetFactory na Smíchově, pojedete těsně vedle kolejí s odstavenými vlaky... Rezervujte si svou projížďku včas, místa rychle ubývají!

Výlet na kole – z Prahy na hrad Karlštejn

Existují přinejmenším tři dobré důvody, proč si vyjet na kole na Karlštejn. Zaprvé pojedete pořád po rovince, zadruhé uvidíte (další!) slavnou památku postavenou za Karla IV. a zatřetí to můžete pojmout jako trénink na evropské cyklotrasy. Tato trasa je velmi nenáročná, celou cestu pojedete po cyklostezce A1. Po 35 kilometrech jízdy dorazíte na místo a průvodce vás provede po hradě. Zpátky do Prahy se dopravíte vlakem; jízdenka je v ceně projížďky. Ještě máme volná místa, zarezervujte si je tady.

Co říci na závěr? Pojďte do toho s námi!

Praha na kole je trochu jako dobrý hororový film. Občas vám přeběhne mráz po zádech, ale hlavně to budete chtít zažít znovu a znovu. Cyklistika v Praze možná není tak vyhlášená jako místní pivo, ale je to vynikající způsob, jak poznat město s větrem ve vlasech!


Fotogalerie

Dotaz mail-icon Poslat e-mailem Messenger https://www.avantgarde-prague.cz/blog/praha-a-cyklistika-pribeh-zakazane-lasky Kopírovat odkaz